2020 © Shamseh Template. All Rights Recerved. | Design By : Tiktakweb.ir 2020
محوطه سازی

امروز یکی از مشکلات بزرگ زندگی شهری آلودگی محیطی و کمبود فضاهای سبز می باشد.برای این منظور محوطه سازی در فضای باغچه ها و حتی در پشت بام ها به عنوان روف گاردن کاربرد بیشتری دارد.البته از دیگر خصوصیات آن ایجاد فضای سبز ایجاد فضایی دلنشین و روحیه بخش برای استفاده کنندگان می باشد.همچنین زیبایی و هماهنگی با نمای ویلا باعث جذابیت بیشتر فضا میشود.

shamseh


در محوطه سازی همواره با گیاهان متنوعی سر و کار داریم که عناصر گوناگونی در رشد و نمو این گیاهان تاثیر می گذارند.عواملی از قبیل خاک مناسب نور کافی درجه حرارت رطوبت مورد نیاز گیاه و …. که بایستی در صورت استفاده گونه خاصی از گیاه به شرایط رشد و نمو آن توجه لازم را مبذول داشت وعلاوه بر این مواردی نظیر طراحی آلاچیق و آبنما و برکه و اکسسوری های چوبی و باربیکیو و غیره نیز باید مورد توجه قراربگیرد.

اولین و موثر ترین گام شناخت زیست بوم و شرایط آب و هوایی منطقه و متناسب با آن انتخاب پوشش گیاهی متناسب با شرایط محیطی می باشد.
دومین گام موثر شناخت نیاز های کاربران آن فضا و بکار گیری المان های متناسب با نیاز های فردی و فنی در طراحی محوطه مورد نظرمانند موارد ذیل می باشد.

نور وروشنایی
نور و روشنایی همیشه زیبایی محوطه را دوبرابر می کند. هرچند که نور و روشنایی به صورت معمول برای هر محوطه ای لازم است .اما اصول نورپردازی در محوطه سازی کمک می کند تا زیبایی دوچندان به نظر برسد.
با نورپردازی یک محوطه آن محیط در شب ها هم قابل استفاده است و چه بسا که با نورپردازی اصولی آن محوطه زیباتر از روز هم بنظر می رسد.

کف سازی محوطه
یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین نکاتی که در طراحی محوطه باید به آن توجه داشت، کف سازی می باشد. انتخاب مصالح مناسب نه تنها از نظر زیبایی بلکه از لحاظ راحتی در هنگام راه رفتن بر روی آن، از نکات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. هم چنین توجه به شرایط آب و هوایی منطقه نیز در انتخاب مصالح مناسب در جهت کف سازی باید مد نظر قرار گیرد. از آن جایی که کف، مکانی است که رفت و آمد به میزان زیادی بر روی آن صورت می گیرد، استحکام آن بسیار حائز اهمیت می باشد.
استفاده از سایبان و آلاچیق در طراحی محوطه یک سایبان چوبی ساده و یا یک آلاچیق با فرم و جنس خاصی که متناسب با حیاط خانه شما در نظر گرفته شده،علاوه بر اینکه محلی برای دورهمی های خانوادگی شما فراهم می کند بلکه کل فضا را منظم تر و سازمان یافته تر نشان می دهد و حس مجللی به حیاط کوچک خانه شما می بخشد.

استخر وآبنما
از جمله پر کاربردترین المان ها در محوطه سازی آبنماها می باشند که در هنگام به کار بردن آن ها باید به مواردی مانند بزرگی و کوچکی آن ها، ایزولاسیون، نورپردازی، نحوه ی ریزش آب و غیره توجه شود.

از جمله سایر المان های پرکاربرد در محوطه سازی استخر و برکه می باشد که ایزولاسیون مناسب و اصولی استخر اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در برکه آب در یک فضای بسته و بدون جریان قرار می گیرد. برکه ها علاوه بر کاربرد به لحاظ زیبایی در محوطه سازی ،می تواند نقش مهمی در ذخیره سازی آب برای آبیاری فضای سبز ایفا کند. گیاهانی چون نیلوفر آبی ، لویی و.. که به عنوان گیاهان آبزی در محوطه سازی و فضای سبز جهت زیبایی بیش از پیش استفاده می شوند ، در آبهایی که راکد هستند ( مثل برکه ) قادر به ادامه حیات اند.
ودر نهایت انتخاب درست و هوشمندانه در استفاده از هرکدام از این المان ها در ایجاد فضای سبز زیبا وآرامش بخش بسیار موثر وحاِیز اهمیت میباشد.

 

محوطه سازی
NEXT
PREV